Plánování NOVÉ KUCHYNĚ
Před instalací nebo výměnou kuchyňských skříněk si vše dobře rozmyslete nebo se poraďte s odborníkem, jinak se může stát, že budete muset sekat a měnit elektroinstalaci, což si vyžádá další peníze a čas.
Jak se můžete této situaci vyhnout?
Stačí respektovat základní pravidla , která jste měli zvážit ještě před samotným výběrem skříněk.
Základem úspěchu jsou instalační rozvody dobře navržené kuchyně:
rozvody elektřiny
připojení plynu
kanalizační přípojka
přípojka teplé a studené vody
vývod vzduchu z kuchyňské digestoře
Na začátku byste si měli vybrat modul skříněk, ze kterých budete linku sestavovat.
Existují dva základní rozměry šířky :
Euromodul se skříňkami: 15,30,45,50,60 a 90 cm ,
starší modul, který se používá dodnes, je: 15,30,40,50,60 a 80 cm.
Znalost rozmístění skříněk před instalací je důležitá, aby vám elektroinstalace nezasahovala do bočních stěn jednotlivých skříněk. Je důležité přesně naplánovat umístění sifonu od dřezu k přípojce kanalizace.
Spotřebiče, jako je elektrická trouba, varná deska , odsavač par, drtič odpadků, myčka nádobí , chladnička s mrazničkou, mikrovlnná trouba a kávovar, musí mít správně umístěné zásuvky. Nesmí se nacházet za spotřebičem a musí bít dostupné v případě poruchy spotřebiče.
Vývod digestoře musí přesně zapadat do jedné skřínky s otvorem ve zdi .
I když v současné době neplánujete instalaci spotřebiče (např. myčky nádobí), je dobré pro něj zhotovit zásuvku a přípojku vody . Při dnešních technologiích , je možné, že si to za rok rozmyslíte a jakýkoliv další zásah se zbytečně prodraží.
Specifické přípojky:
Elektrická trouba a varná deska - třífázové elektrické připojení na 380 V se samostatným jističem v rozvaděči. Při konečném zapojení spotřebičů doporučuji upravit délku kabelu.
Při kombinaci plynového a elektrického spotřebiče obvykle postačí připojení na 220 V a samostatný jistič v rozvaděči. Plyn by měl být veden ½" trubkou ve výšce 70 cm, která je zakončena kulovým ventilem ve vedlejší skříni , k níž musí být dobrý přístup. Přívod z něj je zajištěn pancéřovou hadicí. Pokud máme oba spotřebiče na plyn, nesmíme zapomenout na připojení 220 V k elektrickému jiskrovému kabelu ve výšce pod plynovou přípojkou -přibližně 60 cm.
Odsavač par- v závislosti na typu vyžaduje přívod 220V s výškou například 180 cm, samotný odsavač by měl být umístěn nejméně 60 cm nad plynovou varnou deskou. Potrubí digestoře může mít různé průměry 150, 120 a 100 mm. V závislosti na požadavcích a velikosti kuchyně platí, že čím větší průměr, tím nižší úroveň aerodynamického hluku - samozřejmě při stejném výkonu odsavače. Hlučnost odsavače nepodceňujte, zklamání se dostaví například tehdy, když nebudete slyšet svůj oblíbený pořad v rádiu.
Chladnička s mrazničkou - je vhodné zvolit přívod elektřiny do vedlejší skříňky ve výšce například 60 cm. Vestavný spotřebič musí mít v soklu mřížku pro přívod vzduchu, aby teplý vzduch z radiátoru mohl unikat nad spotřebič, a tedy nad kuchyňskou linku.
Myčka nádobí - k vypouštění vody lze použít kohoutek ze sifonu dřezu, nevýhodou je však vyšší hlučnost. Je lepší umístit sifon pračky do výšky asi 50 cm . Odpadní hadice by měla vést od pračky nahoru pod pracovní desku a pak zpět dolů k přípojce.
Přípojky neumisťujte za myčku, ty jsou hluboké až 60 cm a není za nimi potřeba žádný prostor. Voda může být vedena přes 1/2" ventil ve vzdálenosti 50 cm. stejně tak teplá a studená voda do kohoutku.
Z bezpečnostních důvodů umístěte přípojku 220 V těsně pod pracovní desku ve výšce 70 cm , co nejdále od vody. Přívod vody do dřezové skříňky umístěte na jednu stranu myčky a elektrickou přípojku na druhou stranu.
V současné době lze koupit pouze dřez se sifonem, který by měl ústit do 50 mm trubky ve zdi ve výšce 40 cm.
Stojánkovou baterii lze upevnit přímo do dřezu nebo na kuchyňskou desku. Připojení je dnes snadné pomocí tlakových hadic s ventilem 3/8".
Doplňkové osvětlení je mnohem účinnější pod závěsnými skříňkami než nad skříňkami v tzv. rampě, kde plní víceméně estetickou funkci.
Na závěr několik praktických rad:
Pokud chcete renovovat bytové jádro, rozhodně ho neomítejte přesnými tvárnicemi, nebo dokonce s přídavkem popílku (šedé tvárnice). Taková zeď musí několik měsíců vysychat. Při vestavbě kuchyňské linky může dojít ke vzniku plísní. Není nad pálenou cihlu - klasickou cihlu - ale i taková zeď musí být před vyzděním zcela suchá.
Po vymalování alespoň jeden den na stěny nevěšte skříňky, zrcadla, obrazy apod.
Pozor: Vlhkost ze zdi může zdeformovat vaše cenné věci.
Mezi stěnou a nábytkem vždy ponechte dostatečnou mezeru pro větrání.
Chybí v článku nějaká informace, na kterou byste se chtěli zeptat?
Napište nám na e-mail : wiechcz@gmail.com
Líbil se vám tento článek?
Podělte se o něj se svými přáteli !